aktualizováno: 11.07.2023 11:16:09

Lion's Dark

o plemeni rhodesian ridgeback
  O plemeni rhodesian ridgeback...
CHARAKTERISTIKA:
Tito psi nejsou sladcí labradoři nebo kokršpanělové, ani oddaní pracovní psi jako němečtí ovčáci nebo dobrmani. Rhodeští ridgebackové jsou vysoce inteligentní psi schopní řešit problémy a nadaní dlouhou pamětí. Jsou mimořádně oddaní své rodině a nemusíte je cvičit na obranu. Potřebují majitele, kteří jsou odhodlaní vyžadovat stálou, důslednou disciplínu slušným způsobem. Musí z tím začít hned, jak si štěně přinesou domů.
Dospělý samec rhodeského ridgebacka by měl mít 68-70 cm v kohoutku. Ideální váha pro většinu psů je 38-40 kg. I když rhodeský ridgeback nepůsobí tak masivně jako rotvajler, je to mimořádně silný pes s velmi tuhou svalovinou. Množství tuku po těle je mimořádně malé jako u typických chrtů. Dá se říct, že rhodeský ridgeback dokonale ,,klame tělem". Dokud se nepokusíte udržet rozčileného dospělého ridgebacka, nebudete mít skutečnou představu o tom, jak je silný. Dokonce i lidé, kteří mají zkušenosti s tak velkými chrty, jako jsou barzoj nebo skotský jelení pes, žasnou, když poprvé zkoušejí vypustit rhodeského ridgebacka. Většinou se jim dostane tvrdého přistání na zemi.
Bez ohledu na to, že se pro toto plemeno běžně používá pojmenování ,,lví pes", rhodeští ridgebackové jen zřídka lovily lvy. Když lev obtěžoval pasoucí se dobytek, byla vynikající obratnost a nebojácnost rhodeského ridgebacka využívaná k tomu, aby jednotlivého lva vypátral a držel ho v úzkých. Jakmile dorazili lovci, psi často pomáhali otočit lva tak, aby byl výstřel jistý. Pomalí nebo nezkušení psi byli často poranění nebo zabití lvem. Navzdory oblíbené pověře ridgebackové lvy nezabíjeli, dokonce ani ve smečce.
Tradičním úkolem rhodeských ridgebacků na jihoafrických farmách bylo odhánět predátory, chránit dům, pást dobytek a případně, když to bylo potřeba, lovit. Ridgebackové ve skutečnosti lovili jen někdy. Když byli správně vycvičení, byli z nich dobří psi na ptáky, spíše plašili, než vystavovali. Někteří rhodeští ridgebackové budou aportovat, ale ne všichni. Někteří budou dokonce přinášet i z vody, protože jsou výborní plavci. Ridgebackové jsou často používáni k plašení a přinášení malé zvěře a štětkounů, malých a hůře vybavených zvířat, než je prase bradavičnaté.
Ridgebackové by neměli běhat volně bez přítomnosti a dohledu majitele. Ridgebackové rádi chytají souseda ovce a kuřata, což pro ně může mít vážné následky. Ve městě považují kočky a veverky za opravdovou kořist. Jakmile rhodeský ridgeback štve, nebere ohled na auta, což stálo mnoho psů život. oplocená zahrada je nutnost stejně jako výcvik.

FYZICKÉ VLASTNOSTI:
Rhodeští ridgebackové jsou často popisováni jako elegantní, silní a vyvážení. Plemeno má štěstí v ohledu zdraví. Velmi dávno, když byli první psi dovezeni z Jižní Afriky, Začalo sledování chovné základny. Základním zájmem byla dysplazie kyčelního kloubu. I když se v plemeni neobjevily větší problémy,výskyt byl pečlivým chovatelským výběrem a rentgenologickým vyšetřením potenciálních rodičů snížen na nulu.

POVAHA:
Nejdůležitějším předpokladem k porozumění rhodeským ridgebackům je znalost jejich povahy. Jsou to psi s velmi silnou vůlí a dobře vyvinutým smečkovým instinktem. Protože jen málo rhodeských ridgebacků dnes může žít ve smečkách, lidská rodina se stala jejich ,,smečkou".Každá smečka musí mít svého  vůdce.  Vůdcem musíte být vy, ne pes.  Pokud budete zastávat vedoucí úlohu, bude mít váš pes minimum problémů s chováním.
Navzdory popisům, jak jsou báječní k dětem, ridgebackové, podobně jako ostatní psi, jsou jen natolik báječní, nakolik jsou vycvičeni. Děti, které pobíhají, ječí, mávají rukama a vyvolávají honičku, se mohou dostat do situace, která může mít nebezpečné důsledky. Poučení dětí a výcvik psů je nezbytnou součástí chovu rhodeského ridgebacka.
Tito psi mohou být velmi ochranitelští vůči své rodině, zvláště vůči rodinnému vozu. Nedovolte nikdy nikomu, aby vstrčil prst nebo ruku do auta okénkem. Pes může vašemu vlastnímu dítěti dovolit úplně všechno, ale když přijde dítě vašich přátel, náhle zjistíte, že tohle zvíře jste předtím nikdy neviděli. Pes ochraňuje jen ,,své" dítě, ostatní považuje za cizí a podle toho se chová.
Čím aktivnější je pes mimo dům, tím pravděpodobněji je dobře socializovaný a má pevný charakter. Váš ridgeback bude laskavý, oddaný společník, který nemá chuť být sám. Ujistěte se, že na výcvik máte oplocený pozemek a bezpečné místo v domě.
Další výraznou vlastností rhodeského ridgebacka je jeho silná touha po osobním pohodlí. Jakmile se usadí na pohovce nebo ve vaší posteli, jen velmi zdráhavě je opustí! Jestliže váš pes nesleze, když mu řeknete, a dokonce chňapá nebo vrčí, je to jasné znamení, že je v právu on, ne vy. Jestliže sdílíte své pohodlí s ním, ujistěte se, že pochopil, že vy tam jdete první.
Ridgebackové jsou velmi družná zvířata a potřebují, aby byli velmi brzy seznámeni s dalšími psy a jinými zvířaty, aby se mohli vyvinout jejich sociální dovednosti. tito psi jsou tak velcí a tak rychlí, že jim nesmíte tolerovat žádný druh agresivity ani vůči lidem, ani vůči psům. Ridgebackové jsou ochotní zapojit se do každé aktivity, kterou si dokážete představit.
Jestli se cítíte na to, že můžete zacházet s aktivním, energickým psem, který neustále zkouší vás přechytračit, je to plemeno pro vás!

Čerpaly jsme z velmi pěkné knihy od Ann Chamberlainové RHODESKÝ RIDGEBACK.